6EP33447SB003AX0
6EP33447SB003AX0 Industrial, DIN Rail Power Supplies | Siemens
Active · In production
6EP33447SB003AX0 Siemens DIN Rail Power Supply provides 48 V output from 85-264 VAC input with 93.9% efficiency. Designed for industrial and ITE (commercial) applications requiring DIN rail mounting.
PackagingBox
Volume pricing1+ $376.83000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Input Type | AC or DC |
| Approval Agency | CE, CSA, EAC, UL |
| Size / Dimension | 4.92" L x 1.77" W x 5.31" H (125.0mm x 45.0mm x 135.0mm) |
| AC Voltage - Input | 85 to 264 VAC |
| Operating temperature | 30°C to 70°C |
| DC Voltage - Input (Max) | 275 V |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 6EP3 |
| Package | Box |
| Efficiency | 93.9% |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Standard Number | 60950-1; UL 508 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48 V |
| Current - Output (Max) | 5 A |
| DC Voltage - Input (Min) | 85 V |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6EP33447SB003AX0
Similar (12)
- 6EP33440SB000AY0Same series · Strong param match
- 6EP33367SC003AX0Same series · Strong param match
- 6EP33337SB000AX0Same series · Strong param match
- 6EP33347SB003AX0Same series · Strong param match
- 6EP33327SB000AX0Same series · Strong param match
- 6EP32330TA100AY0Same series · Strong param match
+6 more
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant