6EP34368MB002CY0
6EP34368MB002CY0 DIN Rail Power Supply | Siemens
Active · In production
The 6EP34368MB002CY0 from Siemens is an industrial DIN rail power supply with four outputs. It accepts 320 to 575 VAC input and provides a 24 V output with 93% efficiency.
PackagingBox
Volume pricing1+ $1,146.41000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Input Type | AC |
| Approval Agency | cCSAus, CE, CSA, cULus, UL |
| Size / Dimension | 5.91" L x 3.94" W x 4.92" H (150.0mm x 100.0mm x 125.0mm) |
| AC Voltage - Input | 320 to 575 VAC |
| Voltage - Output 2 | 24 V |
| Voltage - Output 4 | 24 V |
| Current - Output (Max) | 5 A, 5 A, 5 A, 5 A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 6EP3 |
| Package | Box |
| Efficiency | 93% |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Standard Number | 60950-1; UL 508 |
| Number of Outputs | 4 |
| Voltage - Output 1 | 24 V |
| Voltage - Output 3 | 24 V |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6EP34368MB002CY0
Featured pair
6EP34368MB002CY0 vs 6EP14330AA00Similar (11)
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant