6EP33216SB000AY0
6EP33216SB000AY0 Industrial, DIN Rail Power Supplies | siemens
Active · In production
6EP33216SB000AY0 (siemens) Industrial, DIN Rail Power Supplies. Series 6EP3; Package Bulk; Features Adjustable Output, IP20, Universal Input. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $96.77000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Adjustable Output, IP20, Universal Input |
| Input Type | AC or DC |
| Power (Watts) | 23 W |
| Standard Number | 60950-1; UL 508 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Current - Output (Max) | 1.9 A |
| DC Voltage - Input (Min) | 110 V |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 6EP3 |
| Package | Bulk |
| Efficiency | 81% |
| Applications | Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial) |
| Approval Agency | CB, cCSAus, CE, CSA, cUL, cULus, UL |
| Size / Dimension | 2.09" L x 1.42" W x 3.54" H (53.0mm x 36.0mm x 90.0mm) |
| AC Voltage - Input | 100 to 240 VAC, 85 to 264 VAC |
| Operating temperature | 25°C to 70°C (With Derating) |
| DC Voltage - Input (Max) | 300 V |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6EP33216SB000AY0
Featured pair
6EP33216SB000AY0 vs 6EP13361LB00Similar (8)
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant