6EP33440SB000AY0
6EP33440SB000AY0 Industrial DIN Rail Power Supply | Siemens
Active · In production
The 6EP33440SB000AY0 is a Siemens Industrial, DIN Rail Power Supply offering a single 48V output, adjustable, with 92% efficiency. It accepts AC input from 85-132 VAC or 170-264 VAC and carries approvals including cULus and UL 508.
PackagingBox
Volume pricing1+ $386.02000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Adjustable Output, IP20 |
| Input Type | AC |
| Approval Agency | CE, CSA, cULus, EAC, UL |
| Size / Dimension | 4.92" L x 1.65" W x 4.92" H (125.0mm x 42.0mm x 125.0mm) |
| AC Voltage - Input | 85 to 132 VAC, 170 to 264 VAC |
| Operating temperature | 25°C to 70°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 6EP3 |
| Package | Box |
| Efficiency | 92% |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Standard Number | 60950-1; UL 508 |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48 V |
| Current - Output (Max) | 5 A |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6EP33440SB000AY0
Featured pair
6EP33440SB000AY0 vs 6EP14330AA00Similar (12)
- 6EP33447SB003AX0Same series · Strong param match
- 6EP33347SC003AX0Same series · Strong param match
- 6EP33348SB000AY0Same series · Strong param match
- 6EP32330TA100AY0Same series · Strong param match
- 6EP33367SC003AX0Same series · Strong param match
- 6EP33337SB000AX0Same series · Strong param match
+6 more
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant