6EP32330TA100AY0
6EP32330TA100AY0 Industrial, DIN Rail Power Supplies | siemens
MPN6EP32330TA100AY0Compare · similar
Active · In production
PackagingBox
StockOut of Stock
Specifications
6EP32330TA100AY0 Technical Specifications - Column 1
ParameterValue
RoHSROHS3 Compliant
StatusActive
FeaturesAdjustable Output, IP20
Input TypeDC
Approval AgencyCB, CE, cULus
Size / Dimension3.94" L x 1.26" W x 3.94" H (100.0mm x 32.0mm x 100.0mm)
Voltage - Output 124 V
Current - Output (Max)3.5 A
DC Voltage - Input (Min)28 V
6EP32330TA100AY0 Technical Specifications - Column 2
ParameterValue
Series6EP3
PackageBox
Efficiency90%
ApplicationsIndustrial, ITE (Commercial)
Standard Number60950-1; UL 508
Number of Outputs1
Operating temperature25°C to 70°C
DC Voltage - Input (Max)60 V
Product details
Siemens 6EP32330TA100AY0 DC/DC DIN Rail Power Supply
6EP32330TA100AY0 vs. Siemens DIN Rail Power Supply Alternates
Spec6EP32330TA100AY0 (seed)6EP32330TA000AY06EP19612BA116EP33337SB000AX0
Input TypeDCDCDCAC or DC
DC Voltage – Input Min28V28V22V99V
DC Voltage – Input Max60V60V30V275V
AC Voltage – Input100–240 VAC
Output Voltage24V24V24V24V
Current – Output (Max)3.5A5A3A5A
Efficiency90%92%97%90.2%
Operating Temperature25°C–70°C25°C–70°C25°C–60°C