3RT20152KB42
3RT20152KB42 Contactors (Electromechanical) | siemens
Active · In production
3RT20152KB42 (siemens) Contactors (Electromechanical). Series 3RT2; Package Bulk; Features Auxiliary Contacts. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $102.04000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 2.8 W |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Coil Resistance | 205.7Ohms |
| Termination Style | Spring Terminal |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Contact Rating (Current) | 7 A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 3RT2 |
| Package | Bulk |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Current | 116.7 mA |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Switching Voltage | 690VAC - Max |
| Base Product Number | 3RT2015 |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RT20152KB42
Featured pair
3RT20152KB42 vs 3RT25181BB40Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant