6EP19612BA11 vs 6EP32330TA100AY0 — parameter matrix
Comparison matrix
Normalized specification differences for 6EP19612BA11 and 6EP32330TA100AY0
Parameter6EP19612BA116EP32330TA100AY0
Operating temperature25°C to 60°C25°C to 70°C
Dc Voltage - Input (max)30 V60 V
Dc Voltage - Input (min)22 V28 V
PackageBulkBox
Size / Dimension2.83" L x 2.83" W x 3.15" H (72.0mm x 72.0mm x 80.0mm)3.94" L x 1.26" W x 3.94" H (100.0mm x 32.0mm x 100.0mm)
ApplicationsHazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)Industrial, ITE (Commercial)
ApprovalsCE, CSA, cULus, ULCB, CE, cULus
Current - Output (max)3 A3.5 A
Efficiency97%90%
Series6EP16EP3
Table lists differing catalog rows only; highlight calls attention to the delta cells.
Catalog selection insight
Technical screening notes (catalog snapshot)
Mechanical fit: 6EP19612BA11: 2.83" L x 2.83" W x 3.15" H (72.0mm x 72.0mm x 80.0mm); 6EP32330TA100AY0: 3.94" L x 1.26" W x 3.94" H (100.0mm x 32.0mm x 100.0mm). Rail width and module depth govern retrofit — measure the existing carrier before assuming plug-and-play mechanical interchange.