3SU11500AB201CA0
3SU11500AB201CA0 Pushbutton Switches | siemens
Active · In production
3SU11500AB201CA0 (siemens) Pushbutton Switches. Type Standard; Series 3SU1; Circuit SPST-NC. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $40.03000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Series | 3SU1 |
| Circuit | SPST-NC |
| Mounting | Panel Mount, Front |
| Electrical Life | 10,000,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Base Product Number | 3SU1150 |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 10 A (AC/DC) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.30mm Dia |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Type | Standard |
| Status | Active |
| Package | Bulk |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Actuator Marking | No Marking |
| Ingress Protection | IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Operating temperature | 25°C to 70°C |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3SU11500AB201CA0
Featured pair
3SU11500AB201CA0 vs 3SE51220BE01Similar (10)
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant