3SU11001HB201FH0
3SU11001HB201FH0 Emergency Stop (E-Stop) Switches | siemens
Active · In production
3SU11001HB201FH0 (siemens) Emergency Stop (E-Stop) Switches. Series 3SU1; Circuit DPST-NO/NC; Package Bulk. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $90.82000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Package | Bulk |
| Reset Operation | Twist |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Base Product Number | 3SU1100 |
| Voltage Rating - DC | 500 V |
| Operating temperature | 25°C to 70°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 3SU1 |
| Circuit | DPST-NO/NC |
| Mounting | Panel Mount, Front |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Ingress Protection | IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Current Rating (Amps) | 10 A (AC/DC) |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.30mm Dia |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3SU11001HB201FH0
Similar (11)
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant