3RT1066-6AU36
3RT1066-6AU36 Contactors (Electromechanical) | siemens
Active · In production
3RT1066-6AU36 (siemens) Contactors (Electromechanical). Series SIRIUS; Package Box; Features Auxiliary Contacts. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBox
Volume pricing1+ $1,983.21000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 650 W |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Release Time | 80 ms |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | SIRIUS |
| Package | Box |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 240 to 277VAC/DC |
| Operate Time | 95 ms |
| Switching Voltage | 1000VAC - Max |
| Base Product Number | 3RT1066 |
| Contact Rating (Current) | 300 A |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RT1066-6AU36
Featured pair
3RT1066-6AU36 vs 3RT20251AP00Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant