3RT10652XB460LA2
3RT10652XB460LA2 Contactors (Electromechanical) | siemens
Active · In production
3RT10652XB460LA2 (siemens) Contactors (Electromechanical). Series SIRIUS; Package Box; Features Auxiliary Contacts. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBox
Volume pricing1+ $2,220.14000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | RoHS non-compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 580 W |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Release Time | 100 ms |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Contact Rating (Current) | 265 A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | SIRIUS |
| Package | Box |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Operate Time | 80 ms |
| Switching Voltage | 1000VAC - Max |
| Base Product Number | 3RT1065 |
| Operating temperature | 40°C to 70°C |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RT10652XB460LA2
Featured pair
3RT10652XB460LA2 vs 3RT20251AP00Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: RoHS non-compliant