3RT1065-6NB36
3RT1065-6NB36 Contactors (Electromechanical) | Siemens
Active · In production
The 3RT1065-6NB36 Siemens Contactor (Electromechanical) is a SIRIUS series device with a coil voltage of 21 to 27.3 VAC/DC. Suitable for panel building and controls applications requiring a 265A contactor with auxiliary contacts.
PackagingBox
Volume pricing1+ $1,573.69000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 580 W |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Release Time | 100 ms |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | SIRIUS |
| Package | Box |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 21 to 27.3VAC/DC |
| Operate Time | 80 ms |
| Switching Voltage | 1000VAC - Max |
| Base Product Number | 3RT1065 |
| Contact Rating (Current) | 265 A |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RT1065-6NB36
Featured pair
3RT1065-6NB36 vs 3RT20251AP00Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant