3RA23278XE302BB4
3RA23278XE302BB4 Contactors (Electromechanical) | siemens
Active · In production
3RA23278XE302BB4 (siemens) Contactors (Electromechanical). Series SIRIUS; Package Box; Features Auxiliary Contacts. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBox
Volume pricing1+ $854.61000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 5.9 W |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | SIRIUS |
| Package | Box |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Switching Voltage | 690VAC - Max |
| Base Product Number | 3RA23278XE |
| Contact Rating (Current) | 32 A |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RA23278XE302BB4
Featured pair
3RA23278XE302BB4 vs 3RT20231BB40Similar (12)
- 3RA23278XE301BB4Same series · Strong param match
- 3RA23288XB301AC2Same series · Strong param match
- 3RA23268XB301AC2Same series · Strong param match
- 3RH29111DA02Same series · Strong param match
- 3RA23288XB301AK6Same series · Strong param match
- 3RA23268XB301AL2Same series · Strong param match
+6 more
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant