6SL32301YC140UB0
6SL32301YC140UB0 Motor Driver Boards, Modules | siemens
Active · In production
6SL32301YC140UB0 (siemens) Motor Driver Boards, Modules. Type Module; Series SINAMICS; Package Box. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBox
Volume pricing1+ $633.97000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Series | SINAMICS |
| Package | Box |
| Load power | 1500 W |
| Load voltage | 200 to 240 V |
| Supply voltage | 200 to 240VAC |
| For Use With/Related Products | G120X Series |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Type | Module |
| Status | Active |
| Mounting | Chassis Mount |
| Motor Type | AC Motor |
| Output current | 10 A |
| Operating temperature | 20°C to 45°C |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6SL32301YC140UB0
Similar (12)
- 6SL32203YE200UP0Same series · Strong param match
- 6SL32203YE221UP0Same series · Strong param match
- 6SL32203YE240UF0Same series · Strong param match
- 6SL32203YE241UP0Same series · Strong param match
- 6SL32202YE281UB0Same series · Strong param match
- 6SL32203YE280UF0Same series · Strong param match
+6 more
Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant