5SJ4108-7HG41
5SJ4108-7HG41 Circuit Breakers | siemens
Active · In production
5SJ4108-7HG41 (siemens) Circuit Breakers. Series 5SJ4; Package Bulk; RoHS RoHS non-compliant. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $56.29000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | RoHS non-compliant |
| Status | Active |
| Mounting | DIN Rail |
| Approval Agency | CCC, CE, CSA, EAC, UL489, VDE |
| Voltage Rating - AC | 400 V |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 5SJ4 |
| Package | Bulk |
| Actuator Type | Lever |
| Number of Poles | 1 |
| Voltage Rating - DC | 60 V |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 5SJ4108-7HG41
Featured pair
5SJ4108-7HG41 vs 5SJ42167HG41Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: RoHS non-compliant