3RH21401BB40
3RH21401BB40 Contactors (Electromechanical) | siemens
Active · In production
3RH21401BB40 (siemens) Contactors (Electromechanical). Series 3RH2; Package Bulk; Features Auxiliary Contacts. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $108.31000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Status | Active |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Coil Power | 4 W |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Coil Resistance | 144Ohms |
| Base Product Number | 3RH21401 |
| Operating temperature | 25°C to 60°C |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Series | 3RH2 |
| Package | Bulk |
| Mounting | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Current | 166.7 mA |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Must Operate Voltage | 19.2 VDC |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (6 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 3RH21401BB40
Featured pair
3RH21401BB40 vs 3RH22621BB40Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant