6EP13221LD00
6EP13221LD00 AC DC Converters | siemens
Active · In production
6EP13221LD00 (siemens) AC DC Converters. Type Enclosed; Series 6EP1; Package Bulk. RFQ for MOQ and lead time.
PackagingBulk
Volume pricing1+ $118.81000
StockOut of Stock
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Series | 6EP1 |
| Package | Bulk |
| Mounting | Chassis Mount |
| Applications | Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial) |
| Approval Agency | CB, CE, CSA, cUL, cULus, cURus, UL |
| Voltage - Input | 85 to 264 VAC |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12 V |
| Operating temperature | 10°C to 70°C (With Derating) |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Type | Enclosed |
| Status | Active |
| Features | Adjustable Output, IP20, Universal Input |
| Efficiency | 84% |
| Power (Watts) | 100 W |
| Standard Number | 60950-1; UL 508 |
| Size / Dimension | 1.50" L x 3.82" W x 6.22" H (38.0mm x 97.0mm x 158.0mm) |
| Current - Output 1 | 8.3 A |
| Minimum Load Required | No |
Compare
Parametric matrix links; verify on the datasheet before BOM swaps.
N-way (8 parts) · columns 2+ sorted by Hub similarity to 6EP13221LD00
Featured pair
6EP13221LD00 vs 6EP13331LD00Technical resources
Lifecycle: ActiveRoHS: ROHS3 Compliant